Októberi Hírlevél

Októberi Hírlevelünk tartalmából:

●      Legfrissebb Stúdió hírek

○    Szombati órarend változás – Családi Jóga délutánonként

○    Októberi Yoga Nidra

○     Jóga eszköz Újdonság! Jóga Tappancs – a mini jógaszőnyeg.

●      A hónap Mantrája

●      Szösszenetek

●      Gyakorlati jóga anatómia tippek

●       A hónap vega receptje

———————————————————————————————————————

●      Legfrissebb Stúdió hírek

Végérvényesen és hivatalosan is itt az ősz újra,  Ideje felkészülni testileg-lelkileg a hidegebb napokra.  Nem árt egy néhány napos böjtöt beiktatni.  A tél beállta előtti őszi „nagytakarítás”, megtisztulás felkészíti az immunrendszert a betegségek kivédésére, leküzdésére. A légző gyakorlatok rendszeres gyakorlása szintén hasznos az egyensúly fenntartása szempontjából.

Hiszen egészségünk kulcsa a helyes légzés és a minimalista, de egészséges táplálkozás.

A rendszeres mozgás, gyakorlás szintén fontos szerepet kap az egészségmegőrzésben, mégis csak keveseknek jut kellő kitartás és akaraterő a rendszerességhez.   Az általános jól-lét kiváltsága pedig csak a szorgalmasaknak és a jól szervezetteknek  jár.

Mindenkinek nehéz egyensúlyban tartani a munka a család, a pihenés és a milliónyi teendők közti őrületet, de a halogatás és a kifogások keresése nem sok jóra vezet…Hosszú távon sokszorosan megtérül a rendszeres gyakorlásra szánt idő. ( Adj magadnak hetente legalább egyszer-kétszer egy időpontot, nem csak te fogod érezni a különbséget, hanem a környezeted is.)

  • Az október 9-i,  szombat délutáni 15.00-kor kezdődő óra továbbképzés miatt elmarad! Az esetleges kényelmetlenségért előre is elnézést azoktól, akik erre az órára tervezték az eheti gyakorlást.

●      A szombat délutáni órákat családi jóga órává alakítjuk. Az első 60 perces családi program október 16-án lesz. Gyerekeknek 4 éves kortól ajánlom. Örülnék, ha az apukákat is sikerülne bevonni, így igazi szombat délutáni családi program lehetne. Nem annyira meditatív, de mindenképpen mozgással, mókával teli és nem utolsó sorban családi!  Természetesen továbbra is lehet egyénileg jönni erre az órára is.

Családi Jóga

  • Az Októberi Yoga Nidrát (Jógikus alvás, irányított mély relaxáció) 29-én, pénteken 17 órától tartjuk, mivel a kulcs időpont 17. 10 perc!  Ez ismét a különleges tibeti milliószoros napok egyike az évben, melyről bővebben itt olvashattok. Az órára, mely most is adományos lesz, már most lehet helyet foglalni. Érdemes kipróbálni!

yoga paws

Csak nálunk, jóga tappancs, az utazó mini szőnyeg! Kiváló azok számára is akinek  hajlamos a keze – lába az izzadásra, a csúszásra. Utazáskor pedig azért hasznos, mert nem kell jóga szőnyeget cipelni,  helytakarékos, könnyű. Így nincs többé kifogás, utazás alatt is be lehet iktatni néhány kora reggeli napüdvözletet és egy-két  kellemes nyújtást. Érdeklődni a stúdióban lehet.

——————————————————————————————————————————————————————————————–

  • A hónap mantrája: Rama Gyógyító mantra


Om Apadamapa Hartaram Dataram Sarva Sampadam
Loka Bhi Ramam Sri Rama Bhuyo Bhuyo Namamyaham

Ez az egyik leghatékonyabb gyógyító mantra.

Fordítása:

‘Om, Oh mélységesen együttérző Rama, kérlek küldd le hozzánk gyógyító energiádat,  ide a Földre, ide a Földre. (kétszer ismételve a nyomatékosság kedvéért.)’

Bár a mantra viszonylag hosszú, viszonylag egyszerű a kiejtése. Ha lehetőséged van rá, egy meditáció alatt próbáld meg 108-szor elismételni. Eleinte, lehet, hogy egy órát is igénybe vesz, de ha már tökéletesen elsajátítottad a szavakat,  fél óra is elég lesz.

————————————————————————————————————————————————————————————–

●      Szösszenetek : részlet Alcyone (J. Krishnamurt): A Mester lábainál c. írásából

„ A test: az állatod – a lovad, amelyen lovagolsz. Ezért jól kell bánnod vele s gondját kell viselned; nem szabad kelleténél többet dolgoztatnod, kellőképpen kell táplálnod, csakis tiszta étellel és itallal, s mindig tisztán kell tartanod, óva még a legparányibb szennyfolttól is. Mert teljesen tiszta és egészséges test nélkül nem végezheted

el az előkészület fáradságos munkáját, nem bírod a szüntelen feszültséget. De mindig te uralkodj a testen, ne a test terajtad.

Az asztráltestnek is megvannak a maga kívánságai, tucatszámra van ilyen kívánsága; azt követeli, hogy haragudj, hogy éles szavakat használj, hogy féltékenységet érezz, hogy pénzre sóvárogj, hogy irigyeld a másét, hogy lehangoltságnak engedd át magadat.

koshas

Mindezt követeli és még sokkal többet, nem azért mintha ártalmadra törne, hanem mert kedveli a heves rezgéseket és szereti azokat folyton változtatni. Te azonban mindebből semmit sem akarsz, s ezért különbséget kell tenned saját kívánságaid és tested kívánságai között.

Mentáltested arra vágyik, hogy büszkén különváltnak tartsa magát, hogy sokat tartson magáról, keveset másokról. Még ha el is fordítottad a világi dolgoktól, egyre

megkísérli, hogy saját előnyét keresse, hogy a Mester munkája és a másokon való segítés helyett inkább a saját haladásodon való gondolkodásra bírjon.

Ha meditálsz, megkísérli, hogy arra a sokféle dologra gondolj, amit ő akar, ahelyett az egy helyett, amit te akarsz. Te nem vagy ez az elme, hanem a tiéd, hogy használd; ezért szükséges a megkülönböztető-képesség.

Szüntelen résen kell lenned, különben kudarcot vallasz. A helyes és a helytelen közt az okkultizmus nem ismer megalkuvást. Bármi a látszólagos ára, a helyeset meg kell tenned, a helytelent nem szabad megtenned; – mit sem számít, hogy mit gondol vagy mond rólad a tudatlan. Alaposan tanulmányoznod kell a természet rejtett törvényeit, s ha megismerted azokat, szerintük kell élned, követve mindig az okosságot és józan észt.

—————————————————————————————————————————————————————————————————

  • Alkalmazott anatómia és fiziológia

Amsa bandha – vállzár

A bandha vagy jógikus zár- az egyes ízületegyütteseket körülvevő izmok együttes aktiválását jelenti.

Az amsa, vagyis váll körüli izmok aktiválását tolasana-ban ( törökülésbe végrehajtott fenékemelés

kéztámasz segítségével)  legkönnyebb megtanulni.  A tenyereket letesszük és belenyomjuk  a talajba ( ez akiválja a deltoid izmokat) a térdeken kívül, leengedjük  a vállakat ezzel megfeszítve a hónalj alatti izmokat. Aktiválva a medencefenék  ( a has köldök alatti izmait) izmait megemeljük a fenekünket a talajról. Ez automatikusan létrehozza az amsa bandát.

Ha ezt az izom koaktiválást végre tudjuk hajtani más pózokban is pl. lefelé néző kutyában, palló pózban(fekvőtámaszban) stb. is jelentősen megnövelhetjük a vállízületek terhelhetőségét és stabilitását.

——————————————————————————————————————————————————————————

●      A hónap vega receptje:  Nashpati chatni : körte csatni maszsolával és dióval
Hozzávalók:

¼ – ½ kávéskanál összetört szárított erős paprika

1 ek  finomra reszelt friss gyömbér

½ ek  reszelt narancshéj

¼ kávéskanál összetört kardamom

2 ek ghí ( tisztított vaj) vagy vaj

1 dl friss narancslé

40 g barna cukor

6-7 közepes körte

100 g mazsola

40 g durvára tört dió

Elkészítése:

1.       A körtét meghámozzuk és keresztben 1 cm-es darabokra vágjuk.

2.        A paprika, a gyömbért, a narancshéjat, a kardamomot és a fahéjrudat összekeverjük.  A ghít vagy vajat felmelegítjük, 1-2 percig pirítjuk benn e a fűszereket, beleöntjük a narancslevet és a cukrot és addig melegítjük, míg a cukor elolvad.

3.        Hozzáadjuk a körtét, felforraljuk és addig főzzük, míg a leve sűrű, szirupszerű nem lesz. ( kb. 30 perc). A végén sűrűn megkeverjük.

4.       Lehúzzuk  a lángról, belekeverjük a mazsolát és adiót, és kihűtjük. Hűtőszekrényben 3-4 napig is eláll.csatni

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük